Læs bogen - se filmen
- Tid
- 10:00 - 13:00
- Pris
-
Billet: 90 DKK
- Sted
- Bio Bernhard, Præstø
Tags
NyhederMaggie O'Farrells bog 'Hamnet' udkom i 2020 og er en rørende fortælling om William Shakespeares familie samt tabet af sin søn Hamnet. Sproget er poetisk og O'Farrells beskrivelser af 1500-tallets England samt naturen gør det let for en at forsvinde ind i en anden tid. Hamnet blev kåret som en af 2020’s ti bedste bøger af New York Times
’Hamnet’ er et drama om, hvad der inspirerede til skabelsen af Shakespeares tidløse mesterværk Hamlet.
Den unge Will bliver betaget af den vilde Agnes. Da hun bliver gravid, ender det da også i giftemål. Men Will er betaget af at skrive og kan ikke finde ro i kun at være familiefar. Han rejser derfor til London for at indtage teaterverdenen.
Hjemme opfostrer Agnes deres børn, Susanna og tvillingerne Judith og Hamnet. Men så rammer tragedien familien.
Filmen er instrueret den Oscar-vindende forfatter/instruktør Chloé Zhao. Som de to hovedpersoner ses Jessie Buckley og Paul Mescal.
Filmen vandt publikumsprisen i forbindelse ved Toronto Film Festival samt to Golden Globes i 2026 for bedste film og bedste kvindelige hovedrolle. Den er desuden nomineret til hele 8 Oscars.
Bogsnak i salen kl. 9.15. Husk at købe billet til filmen inden bogsnakken starter, hvis du ønsker at deltage i denne, da filmen vises direkte derefter kl. 10.00.
Man er velkommen til kun at se filmen, uden at deltage i bogsnak.
Lån bogen på biblioteket og se filmen i Bio Bernhard.