
Tags
Nyheder- Dato
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Pris
- Billet: 65 DKKBiblioteksklub: 55 DKK
- Bibliotek
- Præstø Bibliotek & Borgerservice
- Adresse
-
Lindevej 45
4720 Præstø
Danmark
Kom med tilbage til jernalderen, hvor en ny storslået saga udspiller sig. En eventyrlig fortælling om blodhævn, stærke kvinder, rune magi, og gudernes gunst, hvor hovedpersonen Snehild kommer ud på en farefuld og skæbnebestemt rejse.
Anne-Maries Vedsø Olesen fortæller om sin bogserie Vølvens vej, der er planlagt som et fem binds værk. Hun vil blandt andet læse op fra nogle af de udgivet romaner i serien. Hun kommer også ind på den nordiske mytologi, som har været en stor inspirationskilde for hende og for hele bogseriens univers.
Anne-Marie Vedsø Olesen er oprindeligt uddannet læge fra Københavns Universitet, og havde valgt at gå i sin fars fodspor, men sådan skulle det ikke forblive. I år 2000 udgav hun sin første roman “Salernos Sol”, som fik andenpladsen for bedste middelalderroman af Gyldendal og Det Kongelige Bibliotek. Dette var startskuddet til en ny karriere som forfatter, hvor hun bl.a. finder inspiration fra kulturhistorie og mythologi, til at skrive hendes fængende skønlitteratur.
I 2022 vandt hun DR’s romanpris for “Snehild”, første bind i serien Vølvens vej, som finder inspiration i den nordiske mytologi og udspiller sig i jernalderen. Hun er anmelderrost for at skabe spændende, imponerende og dramatiske eventyrlige fortællinger, som opsluger en fuldstændig.