Foto af Morten Leth Jacobsen
Debat & foredrag

At være far til en transkønnet datter

Tid
19:00 - 21:00
Pris
Billet: 50 DKK
Biblioteksklubben: 40 DKK
Sted
Vordingborg Bibliotek
Sydhavnsvej 6
4760 Vordingborg
Morten Leth Jacobsen fortæller i bogen "Månen er af papir" om sine egne oplevelser med at være far til et transkønnet barn – en søn, der nu er en datter.

Hvordan oplever man som far, at ens barn, som man troede var en dreng, i virkeligheden er en pige? Hvordan forener man den dybe kærlighed til sit barn med usikkerhed, frygt og egne fordomme – særligt når man selv er vokset op i en tid, hvor transkønnethed knap fandtes i det offentlige rum?

I dette ærlige og rørende foredrag fortæller forfatter Morten Leth Jacobsen om sin roman Månen af papir – en delvist selvbiografisk fortælling om det at være far til et transkønnet barn. Romanen giver et unikt indblik i den indre og ydre rejse, man som forælder begiver sig ud på: Fra forvirring og sorg til accept, stolthed og en ny forståelse af både sit barn og sig selv.

Historien følger en far, der i årevis har kæmpet med sit barns mange udfordringer – alvorlig sygdom, sociale problemer og manglende tilknytning til skole og samfund. Da barnet – som alle har kendt som dreng – en dag siger: "Far, jeg er faktisk en pige," begynder en ny kamp: mod systemets træghed, mod samfundets fordomme og ikke mindst mod egne forestillinger om køn og identitet.
Foredraget henvender sig til alle, der er optaget af transkønnethed, forældreskab, identitet og personlig udvikling – hvad enten man selv er transkønnet, kender nogen der er, eller arbejder med emnet fagligt.
Morten Leth Jacobsen fortæller åbent om romanens tilblivelse, de følelsesmæssige og eksistentielle kampe, og om hvordan kærligheden til et barn kan overvinde alt – selv det, man troede var uforståeligt.