Kunsthistorien med store strøg – En forelæsningsrække

Billet: 300 DKK
""
Birgitte Zacho, kunsthistoriker, mag. art. forfatter
Dato
Tid
19:00 - 20:00
Adresse
Sydhavnsvej 6
4760 Vordingborg
Billet: 300 DKK

En forelæsningsrække på 3 foredrag, der hver for sig dykker ned i et kunsthistorisk tema.

Foredragene finder sted på 3 onsdage i april: 15/4, 22/4, 29/4 - alle dage kl. 19.
Man køber billet til alle tre foredrag samtidig. 

1. foredrag den 15. april:

Temaet “Naturalisme og rum”

I antikken var grækerne optaget af at skabe en naturalistisk kunst, hvor det ikke var til at skelne virkelighed fra illusion. I renæssancen giver perspektivet mulighed for at skabe overbevisende rum. Men med modernismen vendte kunsten sig igen væk fra naturalismen.

2. foredrag den 22. april:

Temaet er “Magt og tro”

Til alle tider har kunsten været brugt i religiøs og politisk sammenhæng, og kirken er stadig en af de største bestillere af kunst. vi ser på hvordan kunsten har virket i magten og troens tjeneste.

3. foredrag den 29. april:

Temaet er “Mennesket i verden”

Hvordan er det egentlig at være menneske i denne verden? Det spørgsmål har optaget kunstnere (især) siden romantikken. Spørgsmål om den enkeltes rettigheder og identitet er overalt i samtidskunsten, men vi kan følge interessen flere hundrede år tilbage.

Forelæser er cand. mag. Birgitte Zacho, der har årelang erfaring i formidling af kunsthistoriske emner, og en imponerende viden om såvel kunstens udvikling som historiske forhold. Hun er en fremragende og indsigtsfuld formidler, der tydeligvis elsker sit stof.

I samarbejde med Vordingborg Folkeuniversitet.

Billetter kan kun købes digitalt.