Foto af Mette Holm
Foto: Camilla Schiøler
Debat & foredrag

Murakami og japansk litteratur

Tid
19:00 - 21:00
Pris
Billet: 65 DKK
Sted
Vordingborg Bibliotek
Sydhavnsvej 6,
4760 Vordingborg
Oversætter Mette Holm fortæller om værker af Murakami og nye kvindelige japanske forfattere

Japansk litteratur er på fremmarch. Det bugner med japanske bøger oversat til dansk i disse år, og interessen for fortællinger fra solens rige har aldrig været større.

Med afsæt i Murakami og hans særlige forhold til kirsebærblomster fortæller Mette Holm desuden om fem nyere kvindelige forfattere, som på hver deres måde har sat stærke aftryk på japansk litteratur.

Mød blandt andre Hiromi Kawakami, forfatteren til Senseis mappe, Sayaka Murata, der fik internationalt gennembrud med Døgnkioskmennesket, og Asako Yuzuki, hvis bestseller Smør udkom på dansk i foråret 2026. Derudover præsenteres Yu Miri og Erika Kobayashi, som skriver om mindre belyste sider af det japanske samfund.

Mette Holm kommer også ind på det at oversætte - for hvordan transporterer man egentlig et sprog, der er så langt fra dansk, hele vejen over til en dansk bogudgivelse? Og hvordan får man bøgerne ud til læserne? 

Mette Holm er uddannet cand.mag. i japansk og antropologi og har gennem 35 år oversat værker af Haruki Murakami og en lang række andre markante japanske forfattere. Hun har desuden tekstet og dubbet film, herunder næsten alle Miyazakis film, og er rejseleder på litterære rejser til Japan.

Vær med i en inspirerende aften om japansk litteratur, årstider og kultur, perfekt for både Japan-interesserede og nysgerrige læsere.